Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


pl:aircrack-ng_suite-under-windows_for_dummies

Poradnik: Aircrack-ng na Windows dla niezorientowanych

Wersja: 1.02 18 grudnia 2007
Autor: darkAudax

Wstęp

Po pierwsze, Windows jest w sumie bezużyteczny przy przeprowadzaniu audytu bezprzewodowego i operacji pochodnych. Wynika to z bardzo dużej ilości ograniczeń. Ograniczenia te nie wynikają z samego pakietu Aircrack-NG, więc prosimy nie zgłaszać próśb o poprawki.

Wspomniane ograniczenia to między innymi :

  • Bardzo mała ilość wspieranych kart: Bardzo niewiele kart bezprzewodowych będzie współpracowało z Aircrack'iem pod Windowsem. Większość laptopów posiada karty firmy Intel - te nie są w ogóle wspierane. Szukaj więcej informacji w artykułach Lista kompatybilnych kart oraz Poradnik: Czy moja karta bezprzewodowa jest kompatybilna?. W większości przypadków nie ma też żadnych informacji (bądź jest ich bardzo wiele) na temat konkretnej wersji sterowników potrzebnych dla danej karty.
  • Zależność od osób trzecich: Świat Windowsa jest bardzo własnościowy i z tego powodu kod źródłowy sterowników nie jest publicznie dostępny. Z tego powodu drużyna Aircrack'a nie jest w stanie udzielić żadnych porad bądź udostępnić łatek na te sterowniki. Jeśli napotkasz problem, możesz liczyć tylko na siebie.
  • Ograniczony dobór wersji systemu: Wersją Windowsa działającą najlepiej jest Windows XP. Windows 98 nie jest w ogóle wspierany. Niektórzy ludzie zgłaszali, że sukces można odnieść także w Windows 2000. Windows Vista również nie jest wspierany, chociaż paru ludziom udało się zmusić aircrack-ng do pracy pod tym systemem - niestety, większość dalej zgłasza, że jest to niemożliwe. Tak więc największą szansę odniesienia sukcesu masz używając Windows XP.
  • Pasywne przechwytywanie pakietów: Większość ludzi zamierza testować zabezpieczenia WEP na własnym punkcie dostępowym. W tym celu potrzebne jest zgromadzenie od 250 tysięcy do 2 milionów pakietów (bądź 100 tysięcy jeśli użyty zostanie atak PTW). To bardzo dużo pakietów. Na Windowsie możliwe jest tylko pasywne przechwytywanie pakietów, co oznacza, że trzeba po prostu na nie cierpliwie czekać - w przeciwieństwie do wersji na Linuxa, nie ma możliwości jakiegokolwiek przyspieszenia tej operacji. Dlatego też uzbieranie potrzebnej ilości pakietów może zająć dni, tygodnie, a nawet lata.
  • Bardzo ograniczone GUI: Większość narzędzi z pakietu Aircrack-ng jest nastawiona na ich używanie poprzez linię komend. W celu pomocy przy używaniu tych narzędzi dostępny jest tylko bardzo ograniczony graficzny interfejs, tak więc musisz być trochę bardziej zorientowany w tematyce komputerowej od przeciętnego użytkownika Windowsa - jeśli jesteś przyzwyczajony do instalatorów i „wyklikania” tego, co potrzebujesz, to wszystkie narzędzia z pakietu Aircrack-ng przysporzą Ci koszmarów.
  • Wiedza techniczna: Operowanie przy sieciach bezprzewodowych wymaga posiadania wiedzy o systemach operacyjnych, zagadnieniach bezprzewodowych oraz ogólnych informacji o sieciach komputerowych. Jeśli takowych nie posiadasz i nie masz ochoty bądź czasu na naukę, narzędzia te i techniki, które są w nich wykorzystywane wprawią Ciebie w konsternację. Nie oczekuj od ludzi na forum bądź IRCu odpowiadania na najbardziej podstawowe pytania. Posiadanie wspomnianej wiedzy przed zaczęciem używania Aircrack-ng leży w Twoim interesie.

Jeśli naprawdę chcesz poeksplorować świat sieci bezprzewodowych, musisz zdobyć się na naukę, jak używać systemu Linux oraz narzędzi z pakietu Aircrack-ng pod tym systemem. Łatwym sposobem na rozpoczęcie jest wykorzystanie dystrybucji BackTrack. Posiada ona już zainstalowany pakiet Aircrack-ng oraz zmodyfikowane sterowniki umożliwiające packet injection. Informacje o tej dystrybucji znaleźć można tutaj.

Instalacja i używanie

OK, jesteś tak daleko i ciągle chcesz iść dalej? Pamiętaj tylko, że oczekuje się od Ciebie odrobienia swojego zadania domowego, czyli posiadania podstawowej wiedzy. Nie umieszczaj na IRCu bądź forum pytań, na które odpowiedzi znajdują się w Wiki.

Poniżej znajdują się podstawowe kroki dotyczące instalacji i używania pakietu Aircrack-ng na Windowsie :

  1. Zdobądź kompatybilną kartę bezprzewodową: Szukaj więcej informacji w artykułach Lista kompatybilnych kart oraz Poradnik: Czy moja karta bezprzewodowa jest kompatybilna?
  2. Zainstaluj sterowniki: według odpowiednich wskazówek.
  3. Zainstaluj pakiet Aircrack-ng: instrukcje w tym artykule.
  4. Zacznij używać: W tym celu przeczytaj artykuł (po angielsku) Cracking WEP with Windows XP Pro SP2. Wiki zawiera także dokumentację każdej komendy. Komendy muszą być uruchamiane z Windowsowej linii komend bądź przez Aircrack-ng GUI. Aby którakolwiek z komend zadziałała, musisz przebywać w katalogu, w którym znajdują się programy z pakietu.

Rozwiązywanie problemów

Ograniczone wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów dostępne są w opisie komendy airodump-ng.

pl/aircrack-ng_suite-under-windows_for_dummies.txt · ostatnio zmienione: 2009/08/12 00:38 przez xavery